Podceňujete sa? Možno je za tým len Dunning-Kruger efekt

Podceňujete-sa

Podceňujete sa a nepoznáte Dunningov-Krugerov efekt? Vedeli ste o tom, že súvisí s podceňovaním a preceňovaním schopností? Ak nie a zaujíma vás to, pokojne čítajte ďalej.

Ste odborník?

V nejakej oblasti máte už čo to naštudované či odpracované a v celku sa orientujete. Ľudia naokolo vás možno uznávajú a hoci to nepovedia nahlas – ste pre nich svojim spôsobom odborník.

Čím viac vedomostí, tým viac pokory

Zaujímavé však je, že vy takto o sebe neuvažujete. Podceňujete sa. Čím viac sa totiž naučíte a viete, tým viac si uvedomujete, koľko toho ešte neviete. A koľko toho ani nikdy nebudete môcť vedieť.

Fakt.

Akokoľvek sa môžete snažiť. Nie je v ľudských silách vedieť všetko.

Možno pre niekoho kruté ale pravdivé.

Je to ale úplne prirodzené a normálne. Pokiaľ , človek netrpí nijakou duševnou poruchou, nevyhnutne ho takéto zistenie musí viesť k zamysleniu a akejsi forme pokory.

Viem, že nič neviem

Sokrates o tom vedel svoje keď povedal staré známe: „Viem, že nič neviem“. A určite správne tušíte, že tento pán vedel toho v celku dosť.

Kým v renesancii postačovalo na uznanie a obdiv vzdelanie a rozhľad v niekoľkých vedných disciplínach, politike či kultúre – dnes by sa polyhistor pravdepodobne „nechytal“ na špecialistu v jednej oblasti (trebárs chirurga, fyzika, chemika, právnika).

Je to dané najmä tým, že v našich časoch rastú informácie a vedomosti takmer vo všetkých oblastiach raketovou rýchlosťou.

Novodobí „odborníci“

Na druhú stranu, asi ste postrehli, že v súčasnosti sa samozvanými polyhistormi stávajú iní. Teda najmä ľudia, ktorí si „narýchlo naštudujú“ pochybné webové stránky pasujúce iba do ich videnia sveta. Svoje „odborné“ myšlienky navyše podložia diskusiami na sociálnych sieťach a nepriestrelná argumentácia je na svete.

Takíto „samozvaní špecialisti“ sa vám vedia z fleku „odborne“ vyjadriť, k jadrovej fyzike, medzinárodnému právu, rakovine, futbalu… atď.

Výpočet dokáže byť poriadne dlhý. Veď, viete sami.

Podceňujete-sa

Skutoční odborníci

Naproti tomu skutočný odborník, ktorý sa venuje niektorej z týchto oblastí do hĺbky je omnoho zdržanlivejší. Skutočný odborník, ktorý pozná súvislosti a hĺbku problému dobre vie, že veci nie sú také jednoduché ako vyzerajú.

Podceňujete-sa

Dunningov-Krugerov efekt

V roku 1999 psychológovia David Dunning a Justin Kruger uskutočnili zaujímavý objav, ktorý presne vystihuje to o čom tento článok je. Na čo teda títo páni prišli?

Ak to úplne zjednoduším tak to môže znieť takto:

Neschopní ľudia značne preceňujú svoje schopnosti v porovnaní s inými, pričom majú väčšie ťažkosti poznať svoje skutočné schopnosti.

Naproti tomu múdri a kvalifikovaní ľudia podceňujú svoje schopnosti a preceňujú schopnosti iných.

Neschopní sa preceňujú

V praxi teda Dunningov-Krugerov efekt vyzerá tak, že neschopní ľudia nevidia skutočné schopnosti u druhých. Nie sú navyše schopní uvedomiť si svoju nekompetentnosť a majú sklon preceňovať sa.

Dunningov-Krugerov efekt naozaj môže za podceňovanie sa

Ak sa teda nabudúce pristihnete pri tom, že o svojich schopnostiach uvažujete príliš kriticky a druhých preceňujete možno je za to zodpovedný len Dunnigov-Krugerov efekt.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *